Katılımcı Projeleri ve Faaliyetleri

Merhabalar Sevgili Kemaliye (Erzincan) Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi Katılımcı ve Eğitmenleri

Daha önceki yıllarda Kemaliye(Erzincan) Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi'ne katılan katılımcıların eğitim sonrasında almış olduğu eğitime paralel olarak yapmış olduğu faaliyetleri içermektedir.

Daha önce eğitime katılan katılımcıların yapmış olduğu ve yapacağı faaliyetler tarafımıza iletildiği taktirde bu bölümde yayınlanacaktır.

Lütfen yaptığınız veya yapacağınız faaliyetler hakkında bizleri bilgilendirin.

Dilek Özgül'ün (Sınıf Öğretmeni) 2005 Yılındaki Kemaliye Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi sonrasında Yapmış Olduğu faaliyetler aşağıdadır. Kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.(Yusuf Durmuş)

Dilek Özgül ile birlikte Birçok faaliyete katılan Adem Kesimal(Biyolog-Öğretmen) 2006 Yılındaki Kemaliye Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi katılımcısıdır. Yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.(Yusuf Durmuş)

Ekoloji Temelli Çevre Eğitimi 15-25 Temmuz 2005 Erzincan/Kemaliye’nin ardından

 

-      Yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğüm izcilik çalışmalarında Kemaliye’de arazi çalışmaları ile edindiğim tecrübeyle 30 öğrencimle hafta sonu izcilik çalışmaları adı altında havanın arazi şartlarına uygun olduğu zamanlarda uygulamalı,hava şartlarından olumsuz etkilendiğimiz zamanlarda ise gerek hocalarımın sunumlarını çocukların seviyesine göre basitleştirerek gerekse kendi hazırladığım sunuları yaparak teorik ders işledim. (Dilek Özgül)

 

-      Ekim 2005’ten bu yana Bingöl İli’nde açılan ve her yıl ortalama 100er öğretmenin kursiyer olarak katıldığı izciliğin ilk basamağı sayılan Liderlik Temel Kurslarında (LTK) “Ekoloji Temelli Çevre Eğitimi – Erzincan /Kemaliye” ve “Doğa ve İnsan İlişkisinde İzciliğin Önemi” konulu sunumları yaptım. (Dilek Özgül)

 

-      30 Mayıs – 3 Haziran 2007 tarihleri arasında 2006 yılı Kemaliye Doğa Okulu’ndan Adem KESİMAL ile 20 izci liderine “Biyoçeşitlilik ve Çevre Koruma” adlı 4 gün teorik 1 gün uygulama toplam 5 günlük 25 saatlik bir Hizmetiçi faaliyeti düzenledik. (Adem Kesimal-Dilek Ögül)

 

 

-     12 Haziran 2007 tarihinde İMKB Fatih İÖO’da içinde Adem KESİMAL’in de bulunduğu bir 4 öğretmen arkadaşım ve 2 yıldır yatığım izcilik çalışmaları ile müze materyallerinin Bingöl örneklerini topladığımız ve bu sırada da arazi çalışmaları yolu ile eğitim vermeye çalıştığım 30 kişilik öğrenci grubumla birlikte Bingöl’ün de aynı zamanda ilk müzesi olan “Doğa Tarihi Okul Müzesi”ni kurduk. (Adem Kesimal-Dilek Ögül)

 

-      5-6 Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul’da 2007 Kemaliye Doğa Okulu’dan Melike CÖMERT ile birlikte Sabancı Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu 5.Eğitimde İyi Örnekler Konferansına “İlköğretim Okullarında Bir İlk: Doğa Tarihi Okul Müzesi” adlı sözlü sunum ile katıldık. (Melike Cömert-Dilek Ögül)

 

Doğa Eğitimi (2007) Katılımcımız Melike Cömert'i yapmış olduğu bu sunumdan dolayı kutlar başarılarının devamını dilerim. Yusuf Durmuş

 

http://64.233.183.104/search?q=cache:pCp4FUgtZXgJ:www.radikal.com.tr/haber.php%3Fhaberno%3D252311+do%C4%9Fa+tarihi+okul+m%C3%BCzesi&hl=tr&ct=clnk&cd=14&gl=tr&lr=lang_tr (Dilek Ögül)

 

 

v     Müzemiz CNN Türk’ün Eğitimde Yaratıcı Örnekler Dizisinde yayınlanan 5 örnekten biri olmuştur.

 

 

 

 


http://www.cnnturk.com/Video/index.asp?vid=4665
(Dilek Ögül)

 

 

v     Avrupa Birliği eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na yaptığımız “İzciler Doğada” adlı projemiz kabul edilmiş olup,proje yolu ile hibe edilecek olan para,sahip olduğumuz okul müzesinin büyütülmesi ve il genelindeki pek çok öğrencinin dağa duyarlılığını artırmak ve müze kavramını daha iyi içselleştirebilmeleri adına bir dizi faaliyet yürütmek arzusundayız. (Dilek Ögül)

 

v     Müzemizi Şubat 2008 tarihinde ziyaret etmiş olan köy okullarından biri de okullarında benzer bir müze kurabilmek için yaklaşık 10 gün önce çalışmalara başlamış bulunuyor. (kendi okullarında bu çalışmayı yürüten 3 öğretmen arkadaşımdan 2si müzemizi öğrencileri ile birlikte ziyaret etmiş,diğeri geçen yıl “Biyoçeşitlilik ve Çevre Koruma Semineri”ne katılmış idi) Edinilen örneklerin saklama yöntemleri konusunda verebildiğim teknik desteğin dozu önümüzdeki günlerde artacak olup,müzemizi büyütme çalışmalarını tamamladığımızda elimizdeki müze materyallerinin fazlasını o okula bağışlayarak onların “Doğa Tarihi Okul Müzesi” oluşturma süreçlerine katkıda bulunmayı istemekteyim.  (Dilek Ögül)

(Kemaliye Doğa Eğitimi (2007) Katılımcımız Yeşim İslamoğlu Bir tanesi Uluslararası katılımlı Kurultayda olmak üzere iki farklı sunum yapmıştır. Sunumların başlığı ve tarihleri aşağıda verilmiştir. Sunumlardan dolayı kendisini kutlar  başarılarının devamını dilerim. Yusuf Durmuş)

 

 

***İslamoğlu, Y., 2007, Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi Çalışmalarına Bir Örnek: Kemaliye (Eğin) MTA Genel Müdürlüğü, Kurum içi Bilgilendirme Sunumları-1, 19.11.2007, İhsan Ruhi Berent Salonu, (MTA, Ankara)

 

***İslamoðlu, Y, 2008. Kemaliye'nin jeositleri ve jeolojik miras potansiyeli, 61. Türkiye Jeoloji Kurultayı (Uluslar arası katılımlı), 24-28. Mart. 2008

2008, MTA Kültür Sitesi, Ankara, Bildiri Özetleri (Abstracts), 156-158.

01-20 Temmuz 2008 Tarihinde gerçekleştirilen 4. Kemaliye (Erzincan) Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi katılım belgelerinin verilmesi ve tekrar bir araya gelip anılarımızı paylaşmak amacıyla 25.10.2008 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe- Yeşilvadi de saat 15.00 de bir toplantı yapılması planlanmıştır. Toplantıya Ankara’da ya da Ankara dışında bulunan önceki dönemlerde doğa eğitimine katılan yada 2008 yılındaki katılımcılarımızı beklemekteyiz. Ayrıca Ankara dışında olan katılımcılarımızın toplantıya katılması bizleri çok memnun edecektir. Toplantıya katılamayanların katılım belgeleri belirttikleri adreslere postalanacaktır.

Toplantıya katılacakların rezervasyon için maille yada telefonla bilgi vermeleri gerekmektedir.

Bizdeki mail adresleri değişen arkadaşlarımız olabileceğinden mail ulaşan tüm katılımcılarımız kendi çevresinde bulunan arkadaşlarımızı da bilgilendirmeleri önem taşımaktadır.

Görüşmek dileğiyle hoşçakalın.